Ovesná kaše a přírodní fermentace.
O prastarém způsobu uchování a zpracování potravin fermentací jsem v poslední době slyšela z více stran. A tak jsem se rozhodla to prozkoumat z blízka. Velkou motivací mi byla i nedávno vydaná kniha Síla přírodní fermentace. Autor knihy touto metodou doslova žije a předkládá nezvratné důkazy o síle fermentace na lidské zdraví.
Rozhodla jsem si připravit ovesnou kaši na snídani tímto způsobem. O co tedy jde? V případě kaše se jedná o to, že si namočíte ovesné vločky do vody a necháte je stát zakryté, při pokojové teplotě 8 – 12 hodin. Fermentace je vlastně životní cyklus bakterií a díky tomu příznivě mění chemickou povahu našeho jídla. Zlepšuje se stravitelnost a zvyšuje se obsah živin a enzymů. Bakterie, které jsou do této magické přeměny zapojeny jsou velmi důležité pro náš imunitní systém, pro naše střevo. Dalším pro nás typickým příkladem přírodní fermentace je kysané zelí, které si mnoho lidí vyrábí doma sami. O tom jak je pro nás zdravé víme asi všichni. Spoustu nápadů a receptů najdete ve výše zmiňované knize. A teď zpět k moji kaši. ?
Na jednu porci potřebujete:
- 50 g ovesných nebo jakýchkoliv vloček
- sušené ovoce – já jsem si nakrájela několik plátků manga a pár fíků
- bourbon vanilku, mletou skořici
- ořechy
- voda
Postup: Vločky dám do misky, přidám sušené ovoce, špetku vanilky a skořice. Vše zaliji vodou tak, aby to bylo ponořené. Přikryji misku talířkem a nechám fermentovat 12 hodin. Ráno přidám čerstvé ovoce a ořechy. Můžete přidat jakákoliv semínka – mák, slunečnici, sezam……Díky fermentaci není potřeba přislazovat. A všechno to sním.